Bu Yazıyı Puanlayın
[Toplam: 1 Ortalama: 5]

Günlük Kalori İhtiyacı Nedir ve Günlük Kalori İhtiyacı Nasıl Karşılanmalıdır?

Günlük kalori miktarına bazal metabolizma hızına bağlı değişkenlik gösterir, bazal metabolizma hızına ise; genler, yaş, cinsiyet, vücut ağırlığı, hormonsal bozukluklar, egzersiz durumu gibi birtakım durumlar etki eder. Günlük kalori alımına etki eden bir kısmını yazdığım birçok faktör olduğundan net almak gereken bir rakam belirlememiz zor olacaktır.

Fakat şöyle bir yol izleyebiliriz altına inmememiz gereken kaloriyi konuşabiliriz. The American College of Sports Medicine’e göre; günlük kalori alımı

Erkekler için 1800kalori

 Kadınlar için 1200 kalorinin altına düşmemeli!

Bu kalorilerin altına düşüp çok düşük kalorili beslenilmeye çalışılırsa hem bazal metabolizma kalıcı yavaşlatılacaktır ve sayede az besinle bile kilo alımı olabilir, hem de vücudumuzda bir kıtlık durumu oluşturacağımızdan kilo verme durmuş olur ve hep karşılaştığım az yiyorum yine de kilo alıyorum durumuyla karşı karşıya kalmış oluruz.

Günlük kalori ihtiyacını nasıl karşılayabiliriz dersek, bizler kompleks varlıklarız, dolayısıyla sık yapılan hatalardan da biri olan tek tip beslenmeden uzak durmalıyız. Yani zayıflamak için sadece protein tüketimi hem doğru hem de sürdürülebilir bir davranış değildir. Yapılan beslenme uygulanmasında ilk düşünülmesi gereken sürdürülebilir olmasıdır, çünkü beslenme dönemsel değil ömür boyu sürmesi gereken bir eylemdir.

Günlük kalori ihtiyacında neyi ne kadar almamız gerektiğinden bahsetmek istemiyorum çünkü bu işin uzmanı ve uygulayıcısı biz diyetisyenlerdir.

Kendi başınıza ve uzman olmayan kişilerin uygulamalarından uzak durmanızı önerdikten sonra yukarıda da dediğim gibi kompleks varlıklar olduğumuzdan dolayı, günlük kalori ihtiyacımızı Kaliteli karbonhidratlar(tam tahıl ürünleri, bulgur, v.b), Yeterli protein ve kaliteli doymamış yağlardan karşılamamız gerekiyor. Bu besin öğelerinin hepsinden gün içinde ve saat olarak dengeli şekilde almamız gerekiyor.

Fazla kilolarınıza veda etmek ve sağlıklı beslenmek için
benimle iletişime geçebilirsiniz.

2018-03-20T13:15:03+00:00

İletişim Bilgileri

Adalet Mh. Manas Blv. Folkart Towers A Kule Kat:32 Kapı No:3207 35530
Bayraklı / İzmir

0536 745 1881

0533 145 1938

info@diyetismen.com